Foka szara nad Bałtykiem

Ponad 70 fok szarych udało się zaobserwować w rejonie ujścia Wisły. Fotodokumentacja tej obserwacji pochodzi z przelotu, realizowanego w ramach działań prowadzonych przez WWF Polska.

Dla bałtyckiej populacji fok szarych zakończył się właśnie okres rozrodu. Zarówno okres opieki nad potomstwem i karmienia młodych, jak i niedawno odbyte gody były dla wielu osobników dużym wysiłkiem. Teraz nadszedł czas na regenerację sił i odbudowę zapasów energii. Foki rozpoczynają intensywne żerowanie. W poszukiwaniu pokarmu poszukują dużych ławic ryb i grupują się w miejscach ich występowania.

Przeprowadzony w dniu 15 kwietnia monitoring z nieba, realizowany w ramach działań WWF Polska w ujściu Wisły, pozwolił odnotować obecność około 70 osobników. Foki wypoczywały na piaszczystej łasze w rejonie Świbna i Mikoszewa. Nie wiadomo, jak długo tutaj pozostaną. Od niemal trzech lat spotyka się je tutaj stosunkowo często, jednak ich liczebność waha się w przedziale od kilku do kilkudziesięciu osobników. Większe grupy, takie jak ostatnio zaobserwowana, zdarzają się rzadko, a rekordowa obserwacja pochodzi z ubiegłego roku – ponad 90 fok.

Foki mogą wykorzystać piaszczyste łachy na czas linienia, które zaczyna się w maju, a kończy w czerwcu. Foki zmieniają wówczas futro i większość czasu spędzają poza wodą.

Apelujemy o zgłaszanie każdej obserwacji fok do Błękitnego Patrolu WWF, numer telefonu 795 536 009 lub Stacji Morskiej Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego w Helu, telefon 601 889 940 – mówi Katarzyna Pietrasik z WWF Polska. – W najbliższych tygodniach istnieje też duże prawdopodobieństwo obserwacji młodych, urodzonych w tym roku fok. W ubiegłym tygodniu wolontariusze z Błękitnego Patrolu przyjęli zgłoszenie o „maluchu” z Łeby. Pamiętajmy o tym, aby w przypadku obserwacji nie podchodzić do zwierzęcia, bo takie spotkanie jest źródłem stresu dla foki. Zwierzęciu możemy pomóc wyłącznie zapewniając mu spokój i powiadamiając wolontariuszy WWF lub Stację Morską.

źródło: Zdjęcia: Dariusz Bógdał

 

 

Możliwość komentowania jest wyłączona.